Režim prvňáčka

Spánek

 Aby bylo dítě ve škole úspěšné, mělo by být i dostatčně vyspalé. Potřeba spánku je u každého člověka individuální, ale obecně platí, že by každý měl chodit spát tak, aby se ráno probouzel odpočinutý. Zaveďte před usnutím nějaký rituál (např.: čtení pohádek) - přítomnost a blízkost rodiče před spánkem vaše dítě uklidní a může se svěřit i s věcmi, které ho trápí a během dne k nim nemělo odvahu. Je pravděpodobné, že se potřeba spánku u prvňáčka s nástupem do školy zvýší - je to naprosto přirozený jev, protože mozek potřebuje zpracovat množství nových podnětů a zajímavých zážitků. Neodepírejte dítěti potřebu odpočinutí si po příchodu ze školy, tělo se brání přetížení právě spánkem. Až si dítě na školní koloběh zvykne, potřeba spánku se vrátí do starých kolejí.

Jídlo a pití

Školáci by měli jíst dostatečně a pravidelně. S ohledem na zvýšenou zátěž je třeba doplnit vitamíny v podobě ovoce a zeleniny. Velmi důležitý je pitný režim - v důsledku toho, že děti nepijí, jsou unavené a bolí je hlava. většina dětí i dospělých není zvyklá snídat. Snídaně je ale VELMI důležitá- Snídejte se dětmi společně, pokud je to jen trošku možné, povídejte si sním, na co se ten den těší, čeho se obává, co budete dělat odpoledne,....

Ráno

Vstávejte včas, abyste stíhali. Ranní spěch nahrává hádkám, které mohou vaše dítě rozhodit na celý den. Vše co je možné, si nachystejte už večer. Počítejte s časovou rezervou, neřeště žádná kofliktní a složitá témata a pokuste se mít na ráno zaběhnutý systém. Pokud váš prvňáček vstává sám, napiště mu (nebo nakreslete) seznam věcí, které má stihnout (čas, který na to má, mu můžete na hodinách označit samolepkami)

Večer

Nachystejte si vše potřebné na další den (včetně oblečení). Překontrolujte penál a aktovku. příprava do školy je jednou z povinností vašeho prvňáčka - vy pouze dohlížíte a pomáháte. Pokud je vše pořádku, nezapomeňte chválit.

Pravidelnost

aby si dítě zvyklo na změnu, je lepší, pokud pro něj bude režim dne jasný a předvídatelný. Pokuste se aby, dítě chodilo ve stejný čas spát, ve stejný čas vstávalo a pravidelně jedlo.

Společně strávený čas

Vyšetřete si čas na své dítě. Pro prvňáčka je nástup do školy velmi náročným a stresujícím obdobím. Dítě potřebuje vědět, že má ve svých rodičích oporu a že se vám může svěřit nejen se svými radostmi, ale i s trápením. Vyšetřete si čas jen a pouze pro něj - nevařte, nepracujte, nedívejte se na televizi (zkrátka věnujte mu 100% své pozornosti). Společný čas by neměl být povinností, ale radostí. Pokuste se najít aktivitu, která vás bude všechny bavit - vycházka v přírodě, návštěva ZOO, plávání, hraní pexesa, venčení domácího mazlíčka,...

Pochopení

Mějte pochopení , pro jiné chování vašeho prvňáčka. Může být citlivější, náladovější, může více odsekávat a méně spolupracovat. Opět je to známky velké změny v jeho životě. Snažte se být trpěliví, laskaví, ale nezapomeňte být důslední. Až si dítě na novou etapu svého života zvykne, vše se upraví.

Chvalte a oceňujte

Chvalte a oceňujte své dítě, budujete v něm tak důležitou důvěru v sebe sama. Pochvala musí být ale upřímná a oprávněná. Nechvalte jen proto, že musíte. Pokuste se ocenit nejedn výsledky, ale i snahu. Každé dítě by mělo vědět, že vaše láska k němu nezávisí na tom, jak moc nebo málo je úspěšné.